درباره انطباق پذیری اکسل

جدیدترین نسخه اکسل یعنی اکسل ۲۰۱۳ ، ورژن ۱۵ اکسل است. شماره گذاری مایکروسافت برای ورژن های اکسل کمی غیر معمول است چون آنها تا کنون ۱۲ نسخه اکسل برای ویندوز منتشر کرده اند. ورژن اولین اکسل منتشر شده ۲ بود و نسخه های ۶ و ۱۳ هم وجود نداشته است.
در کنار اکسل ۲۰۱۳ سه نسخه ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ همچنان به صورت گسترده ای استفاده می شوند.

اگر شما فایل های اکسل را فقط برای کاربران اکسل ۲۰۱۳ تولید می کنید می توانید این شگرد را مطالعه نکنید چون شما نیازی به انطباق پذیری ندارید اما اگر فایل برای کاربران نسخه های قدیمی تر ایجاد می کنید باید درباره انطباق پذیری بدانید.

فرمت فایل های اکسل ۲۰۱۳

فرمت های جاری فایل اکسل ( که از اکسل ۲۰۰۷ معرفی شدند) عبارتند از:
• .XLSX : فایلی که ماکرو ندارد.
• .XLSM : فایلی که ماکرو دارد.
• .XLTX : فایل الگویی که ماکرو ندارد.
• .XLTM : فایل الگویی که ماکرو دارد.
• .XLSA : فایل add-in
• .XLSB : یک فایل بیناری که مشابه فرمت .xls قدیمی است اما امکانات جدیدی دارد.
• .XLSK : فایل بک آپ
همه فایل های فوق به جز فایل های .xlsb فایل های باز XML هستند و این به این معنی است که فرمت فایل ….. نیست و از طریق بقیه برنامه ها می توان این فایل ها را خواند و یا تغییراتی در آن ایجاد کرد.
فایل های XML در واقع فایل های متنی فشرده ZIP هستند. اگر شما پسوند یکی از این فایل ها را به .zip تغییر دهید متوجه خواهید شد که این فایل ها شامل تعدادی فایل متنی هستند که با فرمت ZIP در ویندوز ذخیره می شوند. دقت در محتویات بسته های ZIP این فایل ها می تواند نکات زیادی برای افراد زیرک داشته باشد.

بسته انطباق پذیری آفیس

به صورت نرمال کسانی که از نسخه های قبل از اکسل ۲۰۰۷ استفاده می کنند نمی توانند فایل های ذخیره شده با فرمت های جدید را باز کنند. اما خوشبختانه مایکروسافت یک بسته انطباق پذیری رایگانی را برای آفیس ۲۰۰۳ و آفیس XP را منتشر کرده است.
یک کاربر آفیس ۲۰۰۳ و آفیس XP با نصب این بسته می تواند فایل های ایجاد شده توسط آفیس ۲۰۰۷ به بعد را باز کند و فایل ها در فرمتهای جدید ذخیره کند. این بسته امکانات نسخه های جدید را به این ورژن ها نمی دهد بلکه آنها را قادر می سازد تا فایل های با فرمت جدید را باز کرده و فایل های خود را در فرمت های جدید ذخیره کنند.
برای دانلود بسته انطباق پذیری مایکروسافت عبارت Office Compatibility Pack را در اینترنت جست و جو کنید.
البته شما باید محدودیت های انطباق پذیری ورژن ها را بدانید حتی اگر کاربر نسخه های قدیمی بتواند فایل شما را باز کند هیچ تضمینی وجود ندارد همه چیز به درستی اجرا شده و یا همانگونه که هست به نظر برسد.

چک کردن انطباق پذیری اکسل

اگر شما فایلی را با فرمت های قدیمی مانند .xls ذخیره کنید اکسل به صورت خودکار چک کننده انطباق پذیری را اجرا می کند چک کننده انطباق پذیری اجزایی از فایل شما که ممکن است در نسخه های قدیمی به درستی کار نکنند را نمایش می دهد.
شکل پنجره چک کننده انطباق پذیری را نشان می دهد. بر روی دگمه Select Versions to Show کلیک کنید تا چک انطباق پذیری را برای ورژن های خاصی از اکسل محدود کنید.

درباره انطباق پذیری نسخه های اکسل

در قسمت پایین چک کننده انطباق پذیری مشکلاتی که ممکن است سبب عدم انطباق پذیری شود را لیست می کند برای نمایش نتایج در یک قالب خواناتر بر روی دگمه Copy to New Sheet کلیک کنید. درحالیکه اکسل ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ از فرمت فایل مشابه اکسل ۲۰۱۳ استفاده می کنند اما مشکلات تطابق پذیری ممکن است در مورد این دو نسخه نیز به وجود آید. شما نمی توانید انتظار داشته باشید امکانات جدید اکسل ۲۰۱۳ در ورژن های قبلی نیز کار کنند. برای مثال اگر شما slicer را به یک جدول اضافه کنید و آن را برای استفاده در اختیار کسی قرار دهید که از اکسل ۲۰۱۰ استفاده می کند slicer ها برای او نمایش داده نمی شوند. ضمن اینکه فرمول هایی که از توابع جدید استفاده می کنند نیز مقدار خطا را بر می گردانند. چک کننده انطباق پذیری این نوع از مشکلات را نمایش می دهد.

مقالات مرتبط
نظرات شما

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است