استفاده از Named Styles های اکسل

در طول سالیان گذشته ، یکی از شناخته شده ترین ویژگی ها در اکسل named styles بود . named styles اعمال کردن مجموعه ای از گزینه های شکل دهی (formatting) از پیش تعریف شده به محدوده ای از سلول ها را خیلی آسان می کند . به علاوه ، برای صرفه جویی در زمان و سریع تر شدن کارها استفاده از named styles به شما کمک می کند که مطمئن شوید ظاهری ثابت در صفحه کاری خود ایجاد خواهید نمود .

هر استایل می تواند شامل حداکثر ۶ ویژگی مختلف باشد ( که هرکدام در تب هایی در پنجره Format Cells قرار گرفته اند )
• فرمت اعداد یا Number format
• محل قرار گیری یا Alignment ( عمودی یا افقی )
• فونت یا Font( نوع فونت ، اندازه و رنگ آن )
• حاشیه ها یا Borders
• رنگ سلول یا Fill ( رنگ پس زمینه سلول )
• حفاظت یا Protection ( قفل شدن یا مخفی شدن )
مزیت این ویژگی زمانی آشکار خواهد که شما تغییری در یکی از اجزای استایل ایجاد کنید . همه ی سلول هایی که یک named styles به آنها اختصاص داده شده است تغییر مربوطه به صورت خودکار در آنها نیز انجام می گیرد . فرض کنید که شما یک نمونه استایل به چندین سلول که در صفحه کاری شما پخش شده اند اختصاص داده شده است . بعدا ، شما به این نتیجه برسید که اندازه فونت شما به جای ۱۲ باید ۱۴ باشد . شما می توانید به جای تغییر در هر سلول ، به سادگی استایل تعریف شده به آن سلول ها را تغییر دهید . همه آن سلول ها که با این استایل هستند این تغییر اعمال می شود .

استفاده از گالری استایل های اکسل

در اکسل ده ها استایل از پیش تعریف شده وجود دارد ، و شما این استایلهای موجود در گالری استایل ها را اعمال می کنید . ( این استایل ها در ریبون HOME و گروه Styles قرار گرفته اند .) تصویر زیر استایل های از پیش تعریف شده در گالری استایل ها را نمایش می دهد . برای اعمال کردن استایل ها به سلول های انتخابی و یا یک محدوده از سلول ها ، کافیست بر روی استایل کلیک کنید . توجه کنید که این گالری پیش نمایشی از استایل ها را ارایه می دهد .
وقتی شما موس خود را بر روی یک استایل نگه دارید ، به طور موقتی به سلول های انتخابی اعمال می شود و شما می توانید تاثیر آن استایل را ببینید . برای دائمی کردن این تاثیرات کافیست بر روی استایل کلیک کنید . .
بعد از اینکه شما یک استایل به سلولی اعمال کردید ، شما می توانید فرمت های اضافه ای را با روش های فرمت بندی که در اینجا بحث خواهیم کرد ، به سلول اعمال نمایید . اصلاحات فرمتینگ که شما بر روی یک سلول انجام می دهید تاثیری بر بقیه سلول هایی که از همان استایل استفاده می کنند ندارد .
برای هر چه بهتر دیدن استایل ، بهتر است از فرمت بندی های اضافی اجتناب گردد . در عوض توصیه می شود که خود استایل جدیدی را ایجاد کنید . ( در ادامه به توضیح ایجاد استایل جدید خواهیم پرداخت )

استفاده از named style  ها در اکسل

اصلاح کردن استایل موجود در اکسل

برای تغییر دادن استایل موجود ، استایل گالری را فعال کرده و بر رووی استایلی که می خواهید تغییر دهید ، راست کلیک کنید ،و در منوی باز شده Modify را انتخاب کنید . اکسل پنجره استایل که مانند تصویر زیر است را نمایش خواهد داد . به عنوان مثال پنجره استایل تنظیمات Normal style را نشان می دهد که استایل پیش فرض برای تمام سلول ها می باشد . (تفاوت در تعاریف استایل ها ، وابسته تم فعال سند ما می باشد . )

اصلاح کردن named style ها در اکسل

سلول ها به صورت پیش فرض از Normal style استفاده می کنند . در اینجا با یک مثال نشان خواهیم داد که چگونه به کمک استایل می توانید فونت پیش فرض در کل صفحه کاری خود را تغییر دهید :
۱- Home➜Styles➜Cell Styles را انتخاب کنید .
اکسل تمام استایل های فعال برای این ورک بوک را نمایش می دهد
۲- بر روی استایل Normal کلیک راست کرده و گزینه Modify را انتخاب کنید .
پنجره جدیدی باز خواهد شد که شامل تنظیمات اولیه این استایل می باشد .
۳- بر روی دکمه format کلیک کنید .
پنجره Format Cells باز می شود.
۴- بر روی تب Font کلیک کنید و نوع فونت و اندازه ی دلخواه خود برای پیش فرض قرار دادن را انتخاب کنید .
۵- بر روی OK کلیک کنید تا به پنجره استایل برگردید.
۶- دوباره بر روی OK کلیک کنید تا این پنجره بسته شود.
فونت برای تمام سلول هایی که دارای استایل Normal هستند به چیزی که شما تعیین کرده اید تغییر می یابد . شما با همین روش می توانید هر کدام از ویژگی های فرمت بندی در هر استایل دلخواه را تغییر دهید.

ایجاد استایل جدید در اکسل

شما در اکسل هم می توانید از استایل های از پیش تعریف شده اکسل استفاده کنید و هم می توانید خودتان یک استایل جدید تعریف نمایید .
این انعطاف پذیری اکسل خیلی مفید است زیرا این امکان را فراهم می کند تا بتوانید گزینه های فرمت بندی دلخواه خود را خیلی سریع و و بهطور مداوم ایجاد کنید .
برای ایجاد استایل جدید از یک سلول فرمت بندی شده مراحل زیر را دنبال کنید:
۱- یک سلول را انتخاب کنید و همه فرمت هایی که می خواهید استایل جدید داشته باشد را به آن اعمال کنید .
شما می توانید از هر فرمتی که در پنجره Format Cells قرار دارد استفاده کنید .
۲- بعد از فرمت بندی دلخواه سلول ، گالری استایل ها را باز کنید ( از مسیر—) و New Cell Style را انتخاب کنید .
پنجره استایل باز می شود و یک نام عمومی به استایل داده می شود . توجه نمایید که اکسل کلمه ‘’By Example’’ را نشان می دهد تا مشخص کند که پایه استایل در سلول جاری می باشد.
۳- نام استایل جدید را در جعبه متنی Style Name وارد کنید.
چک باکس ها فرمت های جاری این سلول را نشان می دهند. به صورت پیش فرض همه چک باکس ها علامت گذاری شده اند .
۴- اگر شما نمی خواهید که استایل شامل یک یا تعداد بیشتری از ویژگی های فرمت بندی را نداشته باشد ، تیک مقابل آنرا بردارید ( مثلا اگر نمی خواهید فونت در استایل نباشد کافیست تیک کنار آنرا بردارید )
۵- بر روی OK کلیک کنید تا استایل جدید ایجاد شده و پنجره استایل بسته شود .
بعد از اینکه این کار ها انجام شد ، استایل سفارشی و جدید شما در گالری استایل ها در دسترس قرار خواهد گرفت . استایل های جدید ساخته شده توسط شما تنها در ورک بوکی که آنرا ایجاد کرده اید در دسترس خواهد بود. برای کپی کردن این استایل در یک ورکبوک دیگر بخش زیر را ببینید.
توجه: گزینه حفاظت (Protection) در پنجره استایل کنترل می کند که آیا کاربران میتوانند سلول های انتخاب شده این استایل را تغییر دهند یا خیر. تاثیر این گزینه زمانی خواهد بود که شما حفاظت ورک بوک را باانتخاب مسیر ReviewchangesProtect Sheet انتخاب کرده باشید.

ادغام کردن استایل ها در ورک بوک های دیگر

این نکته مهمی است که بدانیم استایل های سفارشی ، در ورک بوکی که آنها را ایجاد کرده ایم ذخیره می شوند. اگر شما استایل های سفارشی دلخواه خود را ایجاد کرده اید و احتمالا هم نمی خواهید در هر ورک بوک جدید همان کارهای تکراری برای ایجاد آنها را انجام دهید . گزینه بهتر این است که هر استایل هایی که در ورک بوک های قبلی ایجاد کرده اید در ورک بوک جدید ادغام کنید.
برای ادغام استایل از یک ورک بوک دیگر ، هر دو فایل که یکی شامل استایل مورد نظر شما و دیگری فایلی که می خواهید استایل را در آن ادغام نمایید را باز کنید. در ورک بوکی که می خواهید استایل به آن ادغام شود از استایل گالری را فعال کرده و در آن گزینه Merge Style انتخاب کنید. با این کار پنجره ادغام باز می شود که شامل تمام ورک بوک های باز است . ورک بوکی که استایل مورد نظر برای ادغام در آن استرا انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید. اکسل استایل ها را از ورک بوک انتخاب شده به ورک بوک فعال کپی می کند.
شما همچنین می توانید یک فایل اکسل که شامل تمام استایل های سفارشی شماست را ایجاد کنید طوری که همیشه بدانید استایل های مورد نظر خود را از کدام ورک بوک کپی نمایید .

مقالات مرتبط
نظرات شما

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است