ایجاد نمودار ترکیبی در اکسل

در اکسل می توانید با استفاده نمودار ترکیبی ، دو نوع نمودار را در یک نمودار ترکیب کنید . نمودار ترکیبی ممکن است از یک محور عمودی ثانویه نیز استفاده کند. در گذشته ایجاد یک نمدار ترکیبی در اکسل کاری پیچیده بود . سرانجام اکسل ۲۰۱۳ این مشکل را حل کرد و اکنون ایجادیک نمودار ترکیبی کار بسیار ساده ای است.

شکل زیر یک نمودار ستونی با دو سری داده را نمایش می دهد: دما و میزان بارش . چون مقیاس این دو اندازه کاملا متفاوت است، ستون های مربوط به داده های بارش به سختی قابل مشاهده است. این مورد، کاندیدای خوبی برای نمودار ترکیبی است.

ایجاد نمودار ترکیبی در اکسل

استفاده از نمودارهای ترکیبی از پیش تعریف شده
مراحل زیر چگونگی ایجاد یک نمودار ترکیبی از داده های موجود در محدوده A2:M4 را توضیح می دهد. نمودار دما را به صورت نمودار ستونی و بارش را به صورت نمودار خطی نمایش خواهد داد. به علاوه سری بارش از یک محور عمودی ثانویه استفاده خواهد کرد.
۱٫ محدوده A2:M4 را انتخاب کنید.
۲٫ Insert➜Charts➜Combo را انتخاب کنید. این فرمان باز شده و سه آیکون را نمایش می دهد. (شکل زیر) ماوس خود را بر روی آیکون ها قرار دهید تا پیش نمایش را ببینید.
۳٫ آیکون دوم (Clustered Column — Line on Secondary Axis) را انتخاب کنید.

نمودار های ترکیبی از پیش تعریف شده

اکسل نموداری مطابق شکل زیر را ایجاد خواهد کرد.

نمودار ترکیبی رسم شده در اکسل

نمودار به صورت واضح هر دو سری داده را نمایش می دهد. نمودار اولیه در سمت چپ برای سری دما (ستون ها) است و نمودار ثانویه برای سری بارش (نمودار خطی) است. ممکن است شما بخواهید برای محورها برچسب بگذارید تا تشخیص دو محور آسان تر شود.
سفارشی کردن یک نمودار ترکیبی
در برخی مواقع، هیچ یک از نمودارهای ترکیبی از پیش تعریف شده، دقیقا آن چیزی نیست که شما می خواهید. ایجاد یک نمودار ترکیبی دلخواه کار ساده ای است.
Insert➜Charts➜Combo➜Create Custom Combo Chart را انتخاب کنید. پنجره Insert Chart باز شده و قسمت Combo نمایش داده می شود (مانند شکل زیر). از کنترل هایی که در پایین زبانه All Charts است برای انتخاب نوع نمودار هر یک از سری ها استفاده کنید. در این قسمت می توانید انتخاب کنید که آیا نمودارتان دارای محور ثانویه باشد یا خیر و اگر دارای محور ثانویه باشد این محور مربوط به کدام سری باشد.

سفارشی کردن نمودار ترکیبی اکسل

برای سفارشی کردن نمودارهای ترکیبی شما گزینه های زیادی در اختیار دارید اما صرف اینکه اکسل به شما اجازه می دهد هر نوع نمودار ترکیبی ایجاد کنید شما از هر نوع نموداری استفاده نکنید مثلا شکل زیر یک نمودار ترکیبی است که از ترکیب نمودارهای ستونی و میله ای استفاده می کند اما همانطور که می بینید این نمی تواند یک نمودار خوب و موثری باشد.

نمدار ترکیبی سفارشی سازی شده در اکسل

مقالات مرتبط
نظرات شما

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است